O Zamku Książęcym w Oleśnicy
autor: dr Marek Nienałtowski
Zamek za panowania Welfów
Pierwszy z Welfów- Fryderyk August objął księstwo w 1795r. Dokonano nowych podziałów wewnątrz zamku. Skrzydło południowe przeznaczono na apartamenty księcia, zachodnie na apartamenty księżnej. Kontynuując dzieło poprzednika książę dużo uwagi poświęca parkowi zamkowemu.
Jednak nie widząc możliwości dalszej rozbudowy zamku rozbudowuje pałac w Szczodrem, który staje się po 1802 r. jego wspaniałą rezydencją. Zamek oleśnicki traci rangę książęcego. W latach 1816-1884 w skrzydle północnym zamku przebywają urzędnicy książęcy.
Zamek po 1945r.
W 1945-1946 r. zajmowany był przez oddział radzieckiego Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, zajmującego się zbieraniem i przygotowywaniem do transportu byłych alianckich jeńców wojennych. Zgrupowano w nim m. In. Francuzów i Włochów.
Od końca 1946 r. do połowy 1947r. zamek był wykorzystywany przez Państwowy Urząd Repatriacyjny jako punkt zbiorczy wysiedlanych Niemców. W latach 1950-1953 miało w nim siedzibę Technikum Budowlano-Drogowe. Potem wykorzystywało go szereg instytucji, niedbających o utrzymanie dobrego stanu pomieszczeń.