(...) Instruktorów ZHP, którą otwarto w 1975r, szkoła istniała do 1992. W 1993roku zamek przejęły Ochotnicze Hufce Pracy, a decyzją Komendanta Głównego w zamku utworzone zostało Centrum Kształcenia i Wychowania OHP.
Zamek integralnie związany jest z Oleśnicą – miastem wież i róż – położoną na starym szlaku bursztynowym i stanowiącym znakomitą bazę wypadową do położonego w odległości 30 km Wrocławia.
16 marca 2016r. Zamek Książęcy w Oleśnicy został oficjalnie włączony uchwałą zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej do programu „Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców”, w którym biorą udział najciekawsze obiekty Dolnego Śląska. Tego dnia zostaliśmy również pełnoprawnymi członkami Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Jest to wielkie wyróżnienie oraz ogromna szansa na dalszy rozwój obiektu. DOT jest organizacją zajmującą się wspieraniem rozwoju turystyki i szeroko pojętą promocją Dolnego Śląska w kraju i za granicą, jako regionu atrakcyjnego turystycznie charakteryzującego się zróżnicowanym krajobrazem przyrodniczym oraz bogactwem wspaniałych pomników historii i kultury śląskiej. Efektem tej współpracy są licznie organizowane imprezy promujące wśród krajowych i zagranicznych turystów region, miasta i poszczególne lokalne produkty turystyczne. Współpraca z DOT jest dla oleśnickiego Zamku szansą na większe wypromowanie obiektu w kraju i za granicą.
„Europejski Szlak Zamków i Pałaców” to program realizowany we współpracy Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej oraz zamków i pałaców Dolnego Śląska. Zakłada on wspólną politykę informacyjną (SIW, ulotki, tablice informacyjne i drogowe), lojalnościową (system rabatowy), gwarancję oferty turystycznej na najwyższym poziomie oraz centralnie prowadzoną polityką PR i reklamową. Głównym celem projektu jest zbudowanie i wypromowanie ESZiP jako uznanego europejskiego produktu turystycznego (na równi z szlakiem św. Jakuba) oraz wpis na listę szlaków kulturowych Rady Europy.